O nas

Od 32 lat prowadzimy stacjonarny ośrodek rehabilitacyjny dla młodzieży uzależnionej od środków psychoaktywnych w wieku od 14 do 18 lat. Zespół Ośrodka Nadzieja tworzą specjaliści – lekarz psychiatra, lekarz medycyny rodzinnej, specjaliści psychoterapii uzależnień, psychoterapeuci w trakcie certyfikacji, psychologowie, instruktor terapii uzależnień, pielęgniarki i pielęgniarz.

Pobyt w ośrodku czasami jest ważnym elementem psychoterapii uzależnień, gdyż pozwala pacjentowi na chwilowe uwolnienie się ze środowiska, w którym miał stały dostęp do środków psychoaktywnych. Izolacja od osób związanych z używaniem pozwala na kształtowanie motywacji do leczenia. Nasza placówka jest miejscem stworzonym na kształt domu, w którym życzliwość, indywidualne podejście do każdej osoby i zaangażowanie jest na pierwszym miejscu. Poza standardowymi zajęciami terapeutycznymi, indywidualną opieką lekarską, psychologiczną i pedagogiczną, pacjent ma możliwość nabycia podstawowych umiejętności życiowych, może również odzyskać stare i poznać nowe pasje. Staramy się, aby mógł odkryć, że trzeźwe życie może być ciekawe. Dlatego w programie terapii znajdują się również wakacyjne turnusy rehabilitacyjne, wyjścia rekreacyjne, warsztaty zajęciowe. Ważnym elementem zdrowienia jest również zapewnienie pacjentom opieki duchowej. Terapia w Ośrodku składa się z 5 etapów, dzięki czemu proces ten jest stopniowy i zrównoważony. Świadczenia zdrowotne udzielane w Ośrodku Nadzieja są bezpłatne.

Od grudnia 2023 r. Ośrodek posiada certyfikat potwierdzający stosowanie zintegrowanego systemu zarządzania jakością, środowiskiem i bezpieczeństwem informacji zgodnie z normami PN – EN ISO 9001:2015 – 10, PN – EN ISO 14001:2015 – 09, PN – EN ISO 27001:2017 – 06, co daje gwarancję profesjonalizmu naszych działań.

"My również chcielibyśmy podziękować za ostatnie 15 miesiecy lekcji życia. Czas tutaj spędzony, dla nas wszystkich jest niezapomnianym doświadczeniem. Okazało się, że wychowanie dziecka, jest wyzwaniem, tak trudnym, ze czasami gubimy się w gąszczu codziennych zajęć. Ktoś musiał nam pomóc odnaleźć właściwa drogę. Są ludzie, którzy z dobroci serca wyciągaja rękę w najtrudniejszych momentach życia. Tylko my wiemy, ile kosztowało nas podjęcie decyzji, właściwej decyzji. Oddanie dziecka w „obce ręce”, jak nam się wtedy wydawało było krokiem ostatecznym. Obawa, strach i wstyd, to uczucia, które choć niechciane towarzyszyły nam na co dzień. Dziś wiemy, to była najtrudniejsza i najlepsza decyzja naszego życia. Nauczyliśmy się będąc tutaj żyć razem. Każde rozstania i powroty do ośrodka, uczyły nas nowych doświadczeń. Zrozumieliśmy, że życie jest takie krótkie. Nie ma w nim czasu na gniew i obrazę. Wiemy, że to nie koniec naszej krętej drogi i przed nami jeszcze wiele dobrych i złych doświadczeń, teraz jesteśmy jednak lepiej przygotowani. Rola terapeutów, księdza i Pauliny. Każdemu należy się medal. Wszyscy wiemy jak ciężką pracę włożyli, abyśmy teraz mogli teraz tutaj stać i cieszyć się z zakończonej terapii. Wdzięczności nie da się wyrazić słowami."
Z głębi serca dziękujemy: (…)

Rodzice Pauliny

Pacjenci zgłaszający się na leczenie przyjmowani są zgodnie z kolejką oczekujących na przyjęcie do Ośrodka. Wpis do kolejki jest możliwy po dostarczeniu ważnego skierowania (e-mail: osrodek@nadzieja.bielsko.pl lub faks 33 487 67 34 lub na adres: 43-346 Bielsko-Biała ul. Barkowska 167c).

WARUNKI PRZYJĘCIA

  • trzeźwość w dniu przyjęcia (stan trzeźwości weryfikowany jest podczas przyjęcia testami na obecność narkotyków, alkomatem oraz wywiadem diagnostycznym w przypadku podejrzenia zażywania dopalaczy),
  • zgoda na leczenie

WYMAGANE DOKUMENTY PRZY PRZYJĘCIU DO OŚRODKA

  • oryginał skierowania na leczenie w Ośrodku
  • aktualny dowód objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym (m.in. dla członka rodziny – zaświadczenie z zakładu pracy lub ZCNA, dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego – zaświadczenie z zakładu pracy lub ZUA, dla rencisty – legitymacja rencisty wraz z aktualnym odcinkiem renty, dla pacjenta w pieczy zastępczej – zaświadczenie wydane przez instytucjonalną pieczę zastępczą lub ZZA)
  • dokument tożsamości (dowód osobisty, legitymacja szkolna),
  • wyniki wcześniej wykonanych badań i przeprowadzonych konsultacji, jeśli miały miejsce,
  • wypisy ze szpitala (szczególnie jeśli miało miejsce leczenie na oddziale detoksykacji, psychiatrycznym, w innych ośrodkach leczenia uzależnień),
  • orzeczenie o potrzebie Indywidualnego Nauczania, jeśli zostało wydane lub druk zaświadczenia lekarskiego do nauczania indywidualnego obowiązujący w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej właściwej względu na miejsce zamieszkania pacjenta,
  • dokumentacja psychologiczno-sądowa (np. opinie psychologiczne, postanowienia sądowe),
  • dwie fotografie,
  • książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych, jeśli pacjent posiada,
  • NIP pracodawcy w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie np. umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego
  • ksero polisy NNW ( jeżeli posiada )
  • zalecenia lekarskie co do przyjmowanych leków 

PRZYDATNE PODCZAS LECZENIA W OŚRODKU:

  • zeszyty, podręczniki, przybory szkolne, a na czas zdalnego nauczania sprzęt umożliwiający uczestniczenie w zajęciach lekcyjnych,
  • dwa zeszyty formatu A4 potrzebne do zajęć terapeutycznych,
  • rzeczy osobiste codziennego użytku
  • odzież (w tym bielizna, pantofle, piżama),
  • strój i buty sportowe (również do aktywności na zewnątrz o każdej porze roku),
  • ręczniki,
  • kosmetyki i środki higieniczne (bez zawartości alkoholu, w plastikowych opakowaniach )
  • peleryna lub parasol.

UWAGA: zabronione są perfumy, dezodoranty, spraye, rzeczy w szklanych opakowaniach

Od 9 do 12 miesięcy

W Ośrodku Nadzieja osoby poniżej 18 r.ż. realizują obowiązek szkolny najczęściej w formie indywidualnego nauczania po uzyskaniu orzeczenia z Poradni Pedagogiczno- Psychologicznej właściwej wg miejsca zamieszkania dziecka. Wniosek do Poradni składają rodzice/opiekunowie dziecka. Ponadto pacjenci mają również możliwość kształcenia zgodnie z Ustawą o systemie oświaty –nowelizacja z dnia 12 maja 2022 Dz. U. poz. 1116 z dnia 26 maja 2022 w formie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Wówczas rodzice/opiekunowie składają wniosek do dyrektora dotychczasowej szkoły dziecka z prośbą o wyrażenie zgody na realizację zajęć szkolnych w podmiocie leczniczym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, argumentując obecnym stanem zdrowia ucznia, który nie może realizować nauki szkolnej w trybie stacjonarnym. Po wyrażeniu takiej zgody nauczyciele wysyłają na adres e-mail ucznia materiały i zadania dla pacjenta, który w wyznaczonym czasie wykonuje polecenia nauczyciela. Nauczyciel ma możliwość kontaktu z uczniem poprzez komunikatory internetowe na umówionym wcześniej spotkaniu.

Tak. Rodziny mogą odwiedzać i dzwonić do swoich dzieci, a po osiągnięciu odpowiedniego etapu terapii pacjent może jeździć do domu.
Dwa razy w miesiącu w Ośrodku odbywają się odwiedziny. Zjazdy rodziców w ostatnie niedziele miesiąca traktujemy jako obowiązkowe, ponieważ terapia ma znacznie większe szanse na powodzenie, gdy odbywa się przy udziale rodziny, opiekunów.