Jeśli Ty lub ktoś bliski ma problem z narkotykami, alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi, szkodliwie używa komputera, internetu, telefonu albo boryka się z innymi zaburzeniami natury psychologicznej i nie wiesz co zrobić, zgłoś się do Punktu Konsultacyjnego ds. Uzależnień „Nadzieja”. Celem naszej działalności jest zdiagnozowanie problemu, zaplanowanie pomocy, udzielenie wsparcia i motywacja do pracy nad zmianą. Zespół Punktu tworzą specjaliści – specjaliści psychoterapii uzależnień, psycholog oraz prawnik. Dla nas ważny jest drugi człowiek.
Zakres pomocy:
Pomoc udzielana w Punkcie jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.
Od grudnia 2023 r. Punkt konsultacyjny posiada certyfikat potwierdzający stosowanie zintegrowanego systemu zarządzania jakością, środowiskiem i bezpieczeństwem informacji zgodnie z normami PN – EN ISO 9001:2015 – 10, PN – EN ISO 14001:2015 – 09, PN – EN ISO 27001:2017 – 06, co daje gwarancję profesjonalizmu naszych działań.
Tak, nie ma ograniczenia wiekowego. Jednak osoba niepełnoletnia musi zgłosić się, przynajmniej na pierwszą wizytę z rodzicem czy opiekunem prawnym, jeśli nie jest nim rodzic.
Do Punktu mogą się zgłosić wszystkie osoby:
W Punkcie pomoc udzielana jest bezpłatnie
Dowiedziałeś się, że Twoje dziecko zażywa narkotyki, dopalacze? Nie wiesz jak postępować? Czujesz się bezradny? Na grupie wsparcia będziesz mógł otwarcie i bezpiecznie, przy udziale specjalisty psychoterapii uzależnień, porozmawiać o swoich problemach z osobami w podobnej sytuacji, podzielić się doświadczeniem, zrozumieć czym jest uzależnienie i jak pokonać trudną drogę po zdrowie Twojego dziecka. Spotkania grupy wsparcia odbywają się raz w miesiącu.
PWR to Program Wzmacniania Rodziny. Towarzyszenie dziecku w jego dorastaniu stawia przed rodzicami nowe wyzwania i problemy. Warsztaty PWR mają na celu poprawę relacji rodzic – dziecko, wzmocnienie kompetencji wychowawczych rodziców oraz umiejętności interpersonalnych i prospołecznych u dzieci i młodzieży. Program skierowany jest do rodziców z dziećmi w wieku 10-14 lat, które zaczęły pić alkohol, palić papierosy,zaniedbywać obowiązki szkolne i domowe.
Tematy warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach PWR:
Tematy warsztatów dla rodziców w ramach PWR:
Tematy warsztatów rodzinnych (rodzice wraz z dziećmi) w ramach PWR
Zajęcia skierowane są do młodzieży zagrożonej uzależnieniem oraz eksperymentującej z narkotykami, uzależnionej oraz zmagającej się z innymi zaburzeniami tj. samookaleczenia, depresja. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w podziale na grupy z uwzględnieniem zdiagnozowanego problemu.
Twoje dziecko ma 9-13 lat i zauważyłeś/zauważyłaś u niego problem z wyrażaniem emocji, samooceną? Na co dzień obserwujesz, że nie radzi sobie w sytuacjach stresowych, a współpraca w grupie wyraźnie kuleje? Zatraciło cele i marzenia? Trudności w komunikacji to codzienność?
Na warsztatach rozwoju osobistego pracujemy nad emocjami, asertywnością, poczuciem własnej wartości, umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach trudnych, kompetencjami społecznymi i komunikacyjnymi, zarządzaniem czasem. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.